k6maC_thick%20(1)_edited.png

כסף-מאכנו | деньги Махно


אוקראינה של 1918ֿ, שנה לאחר המהפכה הבולשביקית, המצב הוא מצב ביניים - כשאין יציבות שלטונית ברורה, האדמה נתונה לגורמים פוליטיים רבים המנסים לבסס את שלטונם. אזרחיה חיים תחת הצבא האדום הבולשביקי, תחת הצבא הלבן השייך לממשלת המעבר הרוסית שגובשה לאחר הידרדרות האימפריה הרוסית והתפטרות הצאר מכהונתו, תחת הרפובליקה העממית של אוקראינה, ותחת צבאות זרים כדוגמת הצבא הגרמני והאוסטרו-הונגרי, שהתפרק באותה השנה עם סיום מלחמת העולם הראשונה.

אי היציבות הביאה להתמרדויות מקבילות של קבוצות פוליטיות שונות ולניסיונות הפיכה בקרב האזרחים האוקראינים. אחד המהפכנים היה נסטור מאכנו, אנרכו-קומוניסט אוקראיני שהקים את צבא המהפכה המאכנוביסטי שנקרא גם ״המשמר השחור״, על טהרת השיתופיות וריבונות הפועלים והאיכרים. בשיאו הגיע מאכנו לצבא של 80 אלף חיילים, הצליח להקים ממשל עצמאי מחתרתי ברציפות גאוגרפית יחסית ולנהל כלכלה אלטרנטיבית. המאכנוביסטים לחמו כנגד הצבא האדום, הצבא הלבן וכנגד הזרים מן המערב בטקטיקה של מלמחות גרילה.

נסטור מאכנו נולד ב-1888 למשפחת איכרים בגולאי-פולה: דרום האימפריה הרוסית (היום, מזרח אוקראינה). הוא השתתף במהפכת 1905 ברוסיה ולאחר מכן הפך לאנרכיסט. ב-1910 כחלק מפעילותו כנגד הצאר הרג שוטר ונידון למאסר עולם בכלא ׳בוטירקה׳ המוסקבאי, בעת שהותו בכלא פיתח את השקפותיו האנרכיסטיות. עם הפיכת 1917 מאכנו שוחרר מהכלא וחבר לבולשביקים עד כדי כך שב-1918 נבחר על ידי לנין עצמו להוביל את הכוחות המהפכנים באיזור הולדתו גולאי-פולה.

אך בין מאכנו לאדומים התקיימו ניגודים בסיסיים; פוליטיים ואידאולוגיים. הסובייטים שאפו לריכוזיות של השלטון בסופו של דבר, כשמאכנו לעומת זאת שאף להישאר עצמאי והאמין בשלטון מלא של העם - מה שאנחנו מכירים כדמוקרטיה ישירה. כבר ביוני 1919 הוכרז מאכנו על ידי טרוצקי כפורע חוק ואויב המהפכה, הוא תויג כגורם מאיים כיוןן שצבאו, על אף שהיה מצומצם מספרית, התאפיין במורל גבוה של מתגייסים מרצון אישי ובהזדמנויות שונות הצליחו המאכנוביסטים לנצח כוחות צבאיים גדולים מהם פי כמה. במסגרת שלטונו הקצר הצליח לנהל כלכלה אנרכיסטית עם שטרות על שמו. זוהי עובדה, חשוב לציין, שבבסיסה מנוגדות לרעיון האנרכיסטי - בה השלטון אינו בדמות של אף פרט.

המשמר השחור סיפק לתומכיו האיכרים מוצרי בסיס, אך כדי לנהל חברה מאכנוביסטית נרחבת יותר גם בקרב פועלים עירוניים התעורר צורך בהנפקת שטרות עצמאיים. ב-1919 הכאוטית הסתובבו שטרות רבים השייכים לקבוצות שונות שניסו לבסס את שלטונן, אך בעוד שהגורמים הפוליטיים באיזור הכריזו על בלעדיות שטרותיהם, על כספם כעל כסף חוקי יחיד אותו אין להעתיק, שטרות המהפכה של מאכנו הושתתו דווקא על ערכים פיראטים: על צדו האחד של השטר מודפס פרצופו ועל גבו נכתב ״אף אחד לא יוצא להורג על זיוף שטר זה״ כלומר - השעתוק, הזיוף, והגנבה, הופכים להיות כלי לביסוס פוליטי מחתרתי בקרב האזרחים, כל שטר יכול להפוך להיות שטר מאכנו עם החותמת המתאימה, אך כך הוא מאבד את תוקפו עבור כל גורם אחר.

ב-25 בנובמבר 1920 נעצרו מנהיגי המאכנוביסטים בחצי האי קרים ונורו על ידי הצבא האדום. ביום שלמחקת הורה טרוצקי לתקוף את מפקדתו. מאכנו עצמו הצליח להימלט במהלך הפשיטה והגיע לצרפת, שם עסק בפרסום כתבים אנרכיסטים עד פטירתו משחפת בשנת 1934.

 

סרט האנימציה הסובייטי הראשון: 'צעצועים סובייטים' של דז׳יגה ורטוב


    כתבות נוספות