k6maC_thick%20(1)_edited.png

תחילתו של הסוף | אמצעים אמנותיים


מחר (20.01.17), בהשבעה חגיגית בוושינגטון, עומד להיכנס לתפקיד הנשיא ה-45 של ארצות הברית, דונלד טראמפ. במהלך דרכו לנשיאות סיפק טראמפ רפרטואר שערוריות מרשים, ובמקביל ביסס את אחת הקונספירציות המרתקות ביותר של סוף המאה ה-20.

מימין: באבא ונגה,

משמאל: אתם יודעים.

בשנים האחרונות קונספירציות אודות סוף העולם הפכו לשגרה וזכו לסקירה רחבה ברשתות החברתיות. לרוב מדובר בנבואות המבוססות על תרבויות עתיקות, כמו נבואת "2012" המפורסמת של קבוצת "העידן החדש" ביחס לשבט המאיה (הם הספיקו להעביר את התאריך לראשון בינואר 2017- אנחנו עדיין כאן).

נבואה מפורסמת לא פחות, אך בהחלט יוצאת דופן, היא נבואתה המרתקת של באבא ונגה. לא מדובר בעוד נבואה עתיקה ומלאת קונספירציות- ונגה היא אישה בולגרייה אמתית שנולדה בתחילת המאה ה-20 (31 בינואר 1911- 11 באוגוסט 1996). על פי הסיפור, לאחר שקיבלה ונגה מכה חזקה בראשה היא התעוורה וזכתה בכוח לחזות את העתיד. בין נבואותיה המפורסמות - נפילת התאומים וההתחממות הגלובלית.

"שתי ציפורי פלדה יתקפו את האחווה האמריקאית" באבא ונגה , 1988.

פגעה בול.

מובן שאיש לא שש להאמין לסיפור פנסטסי שכזה, אך הוא כולל מספר עובדות שלא ניתן להתווכח איתן, המתחברות באופן מרתק למחקרו של הארכאולוג וחוקר האמנות פרופ' דן דובר, בוגר ה-BFU בבולגריה. בחצי השנה האחרונה זכיתי לעקוב אחר עבודתו המרתקת של פרופ' דובר המתמקד במחקרו באמנות ביזנטית בולגרית. בזכות התגליות של פרופ' דובר, אביא לפניכם מספר ממצאים מרתקים המאירים באופן מעניין את נבואתה של באבא ונגה על פיה: הנשיא ה44 של ארצות הברית יהיה אפרו-אמריקאי והוא יהיה הנשיא האחרון. החלק הראשון בנבואה כבר התרחש- החלק השני עדין פתוח.

הממצא הראשון הינו תחריט ביזנטי ועליו כתובה מעשיה קצרה בכתב הקירילי. אלפבית קירילית היא שפת כתיבה עתיקה ששימשה לכתבי קודש סלאבים. הממצא שלפנינו "Кириллица" (בתרגום חופשי נבואה קירילית) נמצא ב2004 על ידי קבוצה של ארכיאולוגים, בתל בסופיה (בירת בולגריה), במקום שמשערים שהייתה כנסייה. בין הארכיאולוגים היה פרופ' דובר.

הטקסט ע"פ תרגומו של פרופ' דן דובר:

פרק רס"ע פסוק ט':

"וַיִתְכַּנְּסוּ מלוויו, מְשָׁרְתָיו וְנְשׁוּתָיו שֶׁל כָּתֹם הַמֶּלֶךְ לְמִשְׁתֶּה חֲגִיגִי לַכָּבוֹדוּ.

וִיגָרְשׁוּ בְּבֹשֶׁת פָּנִים אֶת שוכני הַבַּיִת ויביאהו לַסּוֹף"

"Кириллица" -תחריט ה

הפסוק לקוח מקורפוס עתיק ששייך לזרם הקאלריסטי, זרם פגאני ושולי בנצרות, שמרבה לתאר את דמות השטן כאדם הלובש כתומים. בזכות עבודתו המרהיבה של הרסטורטור אז'ן עמנואל, אני מביא לפניכם שיחזור של הדימוי ששימש כאילוסטרציה לטקסט.

שיחזורו של אז'ן עמנואל

אי אפשר להתעלם מהדמיון לנבואתה של באבא ונגה וכמובן מההתאמה למציאות. בתחריט מתוארת הדמות הכתומה ככזו שמשתלטת על 'בית', שמתואר כבית לבן. הדמויות המגורשות נראות כאילו היו ממוצא אפרו-אמריקאי. כאשר בוחרים לקרוא טקסט זה כנבואה, אפשר לומר שהיא נבואה שמספרת על מספר תרחישים שמובילים ל'סוף' כלשהו.

הממצא השני (משמאל), הוא חלק מציור קיר ביזנטי שהיה תלוי בכנסיה בסופיה, לא רחוק ממתחם החפירה הארכאולוגי שבו נמצאה ה-"נבואה קירילית". כמו ציורים ביזנטים רבים שצוירו למען הכנסייה, זהות האמן לא ידועה. אפשר להתבלבל ולחשוב שמדובר בציור שכיח העוסק בהולדת ישו, אך על פי התקריב שאני מביא לפניכם עולות שאלות לא פתורות לגבי מערך הכוחות של הדמויות בתמונה. דמות האם נראית כשד כתום המתאים לתיאורי השטן בטקסטים הקאלריסטים העתיקים, מאחוריהם נראה עולם העולה בלהבות, וכמובן אי אפשר להתעלם מהופעתו של ישו כגבר אפרו-אמריקאי.

הממצא האחרון שאני מביא לפניכם בו עוסק פרופ' דן דובר הינו פסיפס ביזנטי עוצר נשימה ששוחזר מהריסות של כנסייה נוספת שנמצאה בסופיה ב1996. הציור גורם לי לתהות- האם יתכן שמחר באמת מדובר בתחילתו של הסוף? את הניתוח עצמו אני משאיר לדמיונכם.


    כתבות נוספות